Život třetího tisíciletí

31.3.2012

Od 7.1.2012 - právě probíhá. Výstava fotografií olomoucké fotografky Ludmily Machačové.


MOMENTY TŘETÍHO MILÉNIA

Až do konce března je možno v prostorách klubu Plíživá Kontra zhlédnout výstavu fotografií olomoucké autorky Ludmily Machačové. Soubor různorodých snímků je zaštítěn názvem “Život třetího tisíciletí”.

Jak už tomu občas bývá, k zájmu o fotografování se Ludmila Machačová dostala skrz další svůj koníček - a to němé tváře. “Mám dvě dalmatinky a chtěla jsem mít jejich krásné fotografie, takové jako jsou v knížkách. A tím to začalo,” říká autorka o svých fotografických počátcích. Pořídila si tedy zrcadlovku Sony A300, která je jejím primárním nástrojem dodnes - a ke štěstí milovníků fotografie nezůstala pouze u focení dalmatinů do rodinného alba, ale nalezla další subjekty a útržky prchlivé reality, které se jala zachycovat skrz čočky fotoaparátu. Přiznám se, že název “Život třetího tisíciletí” mi zpočátku přišel poměrně zavádějící. Alespoň v mých představách totiž symbolizuje kvalt a dynamiku moderního informačního a technologicky orientovaného světa, kdy každé desetiletí je o něco rychlejší, než to předchozí. Fotografie Ludmily Machačové se však zaměřují z velké části na elementy, které jsou mnohem statičtější a v kontrastu s představami o proměnlivém světle. Na fotografiích vidíme kupříkladu detaily rostlin, květenství, jejichž řád je nepoměrně stabilnější a neměnný, než řád civilizační. Vidíme ohnivé západy slunce, které pořád mají schopnost udivit a nadchnout dnešního člověka stejně, jako oslovovaly nespočet generací jeho přechůdců. Asi nejmodernějším objektem na fotografiích je tak silueta železničního mostu - a i ta jako by se tam ocitla mimoděk. Možná, že název výstavy nakonec není až tak zavádějící - autorka totiž svými fotografiemi upoutává na ty věci, které jsou i v realitě třetího milénia neměnné a trvalé, které i nyní mohou poskytovat východisko a úlevný moment zastavení tehdy, kdy se člověk cítí vlečen dobou s omezenou kontolou nad vlastními kroky. Kam se budou ubírat kroky Ludmily Machačové, napoví závěrem ona sama: “Nyní můj sen postoupil dál. Vyfotit divoká zvířata jako jsou lvi, tygři, krokodýli nebo žraloci. Uvidím, třeba se mi to někdy splní. Ale již nyní mám víc, než v co jsem doufala.”

(jj)

O své cestě k fotografování: "Fotím zrcadlovkou Sony A300, kterou mám třetím rokem. Mám dvě dalmatinky a chtěla jsem mít jejich krásné fotografie, takové jako jsou v knížkách. A tím to začalo. Nyní můj sen postoupil dál. Vyfotit divoká zvířata jako jsou lvi, tygři, krokodýli nebo žraloci. Uvidím, třeba se mi to někdy splní. Ale již nyní mám víc než v co jsem doufala."

 

Výstava potrvá do konce  března2012

Zpět


ArchivNavigace ↓
  • Úvod
  • Připravujeme
  • Akce
  • O nás
  • Představujeme
  • Kontakty