Jak chránit poslední tygry?

5.6.2014

Poslední tygr

Co může udělat Středoevropan pro záchranu kriticky ohroženého tygra sumaterského, přežívajícího pouze v džunglích druhého největšího ostrova Indonésie? Více, než by se na první pohled zdálo. Své o tom vědí lidé z občanského sdružení Prales dětem, kteří zřídili první českou soukromou rezervaci v Jihovýchodní Asii - a o svých zkušenostech přednášeli ve čtvrtek 5. 6. v Plíživé Kontře - Werkstattu.


Tygr sumaterský je vůbec nejmenším poddruhem tygra, který se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Sumatra. Počet tygrů sumaterských přežívajících ve volné přírodě se odhaduje na několik stovek, přičemž toto číslo se vlivem neustálého oklešťování jejich přirozeného prostředí a intenzivního pytláctví stále zmenšuje. Další stovky tygrů sumaterských našly útočiště v zajetí - v ČR je možno tyto úctyhodné šelmy obdivovat například v pražské, brněnské či ústecké ZOO.

Lidem z občanského sdružení Prales dětem není osud tygra sumaterského lhostejný a vyvíjí nemalý počet aktivit směřující k jeho záchraně. Od roku 2009 pracují na vytvoření a provozu přírodní rezervace Green Life v těsném sousedství indonéského národního parku Leuser. Na dobu sta let se jim podařilo pronajmout 31 ha pralesa, v němž se pohybují ohrožené druhy živočichů, a uchránit tak toto území před přeměnou na kaučuková pole. Vyjma toho utvořilo sdružení ve spolupráci s indonéskými kolegy protipytláckou hlídku Green Patrol, která monitoruje pohyb ohrožených druhů, sbírá data z rozmístěných fotopastí a pátrá po stopách nelegálních aktivit na území rezervace i národního parku. Jejich zraky přitom nepátrají pouze po stopách tygrů sumaterských, ale i další ohrožené zvěře - v NP Leuser prokazatelně žijí kupříkladu také levharti Diardovi, orangutani sumaterští, medvědi malajští či outloni váhaví.

Neméně důležitou oblastí působnosti sdružení je pak osvětová a edukativní činnost, kterou členové provozují nejen mezi indonéskými dětmi, ale také přímo v České republice. Přednášky, besedy, projekce a jiné akce s cílem informovat a poučit veřejnost o problematice pořádá Prales dětem, o.s. pravidelně.

(jj)

Zpět


ArchivNavigace ↓
  • Úvod
  • Připravujeme
  • Akce
  • O nás
  • Představujeme
  • Kontakty