Východní Tibet a Bhútán očima a srdcem Mirka Lukeše

30.4.2014

Středa 30. dubna 18.00 hod. Čas právě tak proskotačit se v divokém čarodějnickém reji a pak zaletět na Petrovy kameny nebo se poklidně kochat krásným jarním odpolednem na pokosené zahrádce. Přesto někteří z nás dali přednost výpravě do tajemných a mystických krajů Tibetu a Bhútánu.


Ztemnělá místnost Werkstattu Plíživé Kontry a Mirek Lukeš se svými diapozitivy přivítali v to slunečné odpoledne asi dvacítku cestovánímilovných návštěvníků. Mirek Lukeš zavítal k nám do Jeseníku se svým vyprávěním již poněkolikáté. Tentokrát však víc než jindy bylo ono vyprávění pokorným skloněním se před velikostí svobody, ducha a hlubokých tradic tibetského lidu.

Sám název přednášky Putování východním Tibetem (anektovaným Čínou) a Království Bhútán dával tušit, že půjde nejenom o cestování čarokrásnou krajinou, ale hlavně o mystiku, duchovno, filozofii a zpověď autora. Natolik se již Mirek Lukeš jesenickému publiku představil, aby vědělo, jak obrovským zastáncem Tibetu a jeho lidu je. A jak velkým je odpůrcem čínské okupace, čínského násilí páchaného na tibetských nomádech a snahy utlačit tento národ jednou provždy. Kdo přišel, vstoupil hluboko do odlehlé oblasti obývané etnickými Tibeťany. Do Amnye Machen, zaledněného horského masivu s nejvyšším vrcholkem 6282 metrů nad mořem, jež leží v jihovýchodní části provincie Qinghai.

Tibeťany je považována tato hora za jednu ze tří nejposvátnějších, přestože kolem ní neproudí zdaleka tolik poutníků jako kolem známější hory Kailash v západním Tibetu. Jedinečné výhledy na majestátní vrcholy hor, na kláštery, všudypřítomný buddhismus, na odolné jaky, na tradiční pokrmy Tibeťanů, nápisy v půvabném tibetském písmu . A vždy nesmírně přívětiví, přátelští a veselí Tibeťané zde v barevné záplavě motlitebních praporků rozhazují do vzduchu drobné papírky potištěné mantrami. Vítr je odnáší a modlí se za ně.

Rozlehlost Tibetu vystřídalo po krátké přestávce království Bhútán na východním konci himalájských hor. Bhútán je země zelených lesů, o něž jeho obyvatelstvo s láskou pečuje. Je to jedna z nejméně prozkoumaných oblastí světa, která si chrání své štěstí a staví je vysoko nade vše ostatní. Mirek Lukeš se svojí Irene absolvoval v této mystické zemi tzv. Snowman trek. Jeden z nejnáročnějších treků na světě je zavedl do divoké krajiny malého království, jež nabízí nádhernou nedotčenou přírodu a původní kulturu. Ani dnes není návštěva Bhútánu jednoduchou záležitostí, neboť je možná pouze s organizovanou skupinou.

Trek procházel údolími lemovanými vrcholy s výškou přes 7000 metrů, skrze buddhistické vesničky bez turistického ruchu, za to s kouzelnými dětmi a ženami v typických bambusových kloboučcích, přes borovicové lesy a mlhou zahalený snový klášter Tygří hnízdo. Podmanivá hudba doladila lehce tajuplnou atmosféru a každý divák se nechal unášet do svého snu...

(km)

Zpět


ArchivNavigace ↓
  • Úvod
  • Připravujeme
  • Akce
  • O nás
  • Představujeme
  • Kontakty