Zimní dobrodružství zaplnila Kontru

22.11.2014

SFF Klub Plíživá Kontra

SNOW FILM FEST OPĚT V KLUBU PLÍŽIVÁ KONTRA


Čtvrtý ročník putovního festivalu o extrémních variacích zimních sportů si opět našel cestu i do Klubu Plíživá Kontra. Devět rozmanitých snímků zhlédlo utěšené množství návštěvníků v sobotu 22. listopadu.
Po sněhu na tuzemských kopcích horách zatím není ani památky – předposlední listopadová sobota tudíž nabízela milovníkům zimních sportů ideální příležitost, jak se alespoň před filmovým plátnem přenést do míst, kde sníh nikdy neroztává. V Plíživé Kontře se tradičně promítalo na více místech – v klubu samotném jely hned dva projektory a ti, kteří lpěli na striktně nekuřáckém prostředí (moc se tentokrát ovšem nekouřilo ani v hlavním sále), mohli navštívit přilehlý prostor volnočasové dílny Freiwaldau Werkstatt. Inu, aby člověk vydržel sledovat filmy čtyři hodiny, určitý komfort je zapotřebí. Ještě důležitější ovšem je, aby filmy stály za to.
V případě Snow Film Festu tato podmínka byla beze zbytku naplněna. Žádný z devíti snímků, které již dříve sklízely úspěchy na tématických filmových festivalech, nešel pod poměrně slušně nastavenou laťku z hlediska technického i, řekněme, atraktivity zobrazovaného. V mém případě si největší pozornost získaly delší dokumenty příběhového charakteru, které nezachycovaly pouze divokou přírodu a extrémní sportovní výkony, ale skutečně se v nich něco odehrávalo. Snímek High Tension vypovídal o příčinách a následcích incidentu, který se v loňském roce stal přímo na nejvyšší hoře světa, Mount Everestu. Trojice zahraničních horolezců Simone Moro, Ueli Steck a Jonathan Griffith se dostala při pokusu o výstup do potyčky se skupinou šerpů, kteří připravovali fixní lana pro výstup skupiny turistů. Dokument z různých úhlů objektivně rozebíral, jakým způsobem se proměnil způsob výstupů na “střechu světa” – alpinistický přístup chtě nechtě ustupuje masovému a komercionalizovanému lezení, které nepálským šerpům ovšem přináší vyšší zisk a šanci na vyšší životní úroveň pro jejich i budoucí generaci. Nakonec to ani není tak o tom, kdo byl v právu ve rvačce, která měla spíš parametry klukovské potyčky v několika tisících metrech, ale o samotné podstatě lezení na Everest, kdysi nezdolatelnou horu, kde se dnes nezřídka čeká pod vrcholem na výstup jako na prohlídku korunovačních klenotů.
Druhým vrcholem festivalu byl slovenský snímek Polárník vzniklý pod taktovkou obrovsky zkušeného režiséra Pavola Barabáše. Snímek byl portrétem slovenského dobrodruha Petera Valušiaka, který v životě uskutečnil mnoho skutečně extrémních expedic. Ve filmu uvidíme záběry primárně ze dvou z nich – úspěšné výpravy z roku 1998, kdy byl Valušiak součástí expedice, jež přešla Arktidu napříč na jeden zátah od břehů Ruska až ke břehům Kanady a méně úspěšného pokusu z roku 2006, kdy polárník nejprve “doprovodil” českou expedici na nejvyšší horu Ankarktidy Mount Vinson a následně se pokusil o sólo překročení Antarktidy cestou přes jižní pól. Zejména záběry ze sólové expedice jsou nesmírně působivé – právě tím, jak nehostinná a nelidská krajina je na nich k vidění. Co se honí hlavou člověku, který putuje zcela sám bílou pustinou? A jak se vyvarovat smrtelných nebezpečí, která číhají v ledu? Samotné Valušiakovy videozáznamy ze stanu, kde komentuje aktuální dění – někdy optimisticky, jindy vyčerpaně, někdy pragmaticky, jindy zklamaně – pak dokládají, že takto extrémní výkony velice závisí i na psychické síle člověka.
Vyjma těchto dvou snímků se samozřejmě nikterak zvlášť neztrácely ani další. Diváci se mohli podívat, jak se daří pokusům o zřízení lyžařských středisek v Kyrgyzstánu a Chile, přenést se na horské svahy Aljašky a Kanady, ponořit se do ledových vod u Špicberků či si ověřit, že i pod andskými hřebeny bohužel najdeme pomníky zahynuvších českých horolezců. Skvělou informací je, že z dosavadních zastávek Snow Film Festu v Plíživé Kontře byla ta sobotní jednoznačně nejúspěšnější – sál klubu i Freiwaldau Werkstatt byly zaplněny takřka do posledního místa a skladba návštěvníků byla obdobně pestrá, jak filmy samotné. Nezbývá, než se těšit na bratrský festival Expediční kamera, který do Plíživé Kontry dorazí na přelomu února a března 2015.
(jj)

Zpět


ArchivNavigace ↓
  • Úvod
  • Připravujeme
  • Akce
  • O nás
  • Představujeme
  • Kontakty