S malířským štětcem po Mongolsku (ale i jinde)

21.11.2019

Přednáška s prezentací obrazů, beseda


Začínáme v 19:30

Přednáška cestovatele, malíře a geologa amatéra Adama Kašpara o krásách Mongolska a jeho zážitcích z geologické expedice do srdce pouště Gobi a pod pohoří Altaj, ale i jinde po světě a po krásách České republiky. Přednáška bude spojena s prezentací jeho obrazů z cest, povídáním o inspiraci, malování...

A jak ho vídím já? Miluje krajinu, proto cestuje, poznává. Miluje ji tak, jak ji stvořila příroda. Zdá se, že miluje především kámen. Hory mají ohromnou mohutnost, hloubku na kterou si lze sáhnout, světlo, kámen je drsný, hrubý s ostrými puklinami, ale i ohlazený vodou ledovců a řek pro pohlazení. Avšak objevíte i lesy s temnými zákoutími a světlými prolukami, rostliny pohlcující zem a zem pohlcující rostliny, klidné zrcadlo tůní a živé světlo zurčících bystřin, řek a potoků. Citlivá vnímavost!
Vše namalováno s úžasnou lehkostí. Ačkoli je často užito jednoduchých tahů, ošálené oko diváka vnímá každý detail. A vždycky jinak, beze stopy manýry.
Volná tvorba je plná hravosti duše, barev, plná kreativity a nápadů, pohádkovosti, mystiky.

Vše pak dohromady je plné velkého umění, které se nelze naučit, které je dáno Bohem.
To je Adam Kašpar. Nevím, kde se tu vzal, co ho utvářelo, ale jsem na něj moc zvědavá.
A zvu všechny milovníky krajiny a přírody. Turisty a horolezce, geology s citlivým srdcem a duší, vnímající krásu kamene, barvy, tvary, pukliny, velkolepost a drobnosti, všechny, kteří milují výtvarné umění, prostě všechny co touží po nevšedním zážitku.

Výstavy:
Má za sebou třináct samostatných výstav a osm společných, z nichž namátkou lze jmenovat například: 2017 – Světlo v obraze: český impresionismus, Jízdárna, Praha, nebo 2016 – XVI. Symposium současného výtvarného umění Jenewein Kutná Hora, Galerie F. Jeneweina.

 

Bližší info na https://adam-kaspar.cz/
 

Jarmila Chovancová

Zpět


ArchivNavigace ↓
  • Úvod
  • Připravujeme
  • Akce
  • O nás
  • Představujeme
  • Kontakty